آمریکا پهباد های چینی را متهم به جاسوسی و انتقال اطلاعات کرد!

0
584
آمریکا پهباد های چینی را متهم به جاسوسی و انتقال اطلاعات کرد!

وزارت امنیت ملی ایالات متحده DHS، به‌تازگی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چینی سازنده پهباد را متهم به جاسوسی کرده است.

بر اساس کپی یکی از گزارشات دفاتر دولتی ICE در امریکا، هواپیماهای بدون سرنشین و نرم‌افزارهای شرکت DJI ، اطلاعات زیرساخت‌های حیاتی آمریکا و موقعیت‌های مهم این کشور را به سرقت برده و برای چین ارسال می‌کند.

این گزارش قویاً متذکر شده است که داده‌های حیاتی جمع‌آوری‌شده از سوی سیستم‌های DJI می‌توانند در آینده از سوی دولت چین برای اجرای حملات فیزیکی و سایبری مورداستفاده قرار بگیرد. در ادامه نقاط مشخصی به‌عنوان اهداف دولت چین یادشده است که شامل راه‌آهن، سیستم آب‌رسانی، تأسیسات ذخیره مواد پرخطر و مواد به‌کاربرده در ساخت پل‌ها و بزرگراه‌ها و … می‌باشد.

نکته نگران‌کننده در این میان، استفاده اکثر شرکت‌ها و مؤسسات از محصولات DJI است. این نوع پهبادها با استفاده از اپلیکیشن های DGI GO و Sky Pixel در تلفن‌های هوشمند اندروید به‌طور خودکار مکان‌ها و تصاویر را تگ، به داده‌های تلفن کاربر دسترسی پیدا کرده و داده‌های تشخیص چهره را حتی در صورت خاموش بودن سیستم ثبت می‌کند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده اپلیکیشن های مذکور می‌توانند اطلاعات شخصی و شناسایی افراد مانند نام و فامیل کامل، آدرس ایمیل، شماره‌های تلفن، گواهینامه‌های اعتباری، تصاویر و ویدیو را ذخیره کنند.

ICE از قول یک منبع ناشناس ادعا کرده است، DJI پس از جمع‌آوری این اطلاعات، آن‌ها را به‌طور خودکار در سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری آپلود می‌کند.این سیستم‌های ذخیره‌سازی در چین، تایوان و هنگ‌کنگ واقع‌شده‌اند و به‌احتمال زیاد دولت چین به آن دسترسی دارد.

با وجود تمام این موارد، سازندگان این پهبادها ادعاهای ذکر شده را رد کرده و اعلام کردند کاربران محصولات این شرکت همیشه کنترل کامل بر روی داده‌های به اشتراک‌گذاری شده و عملیات انجام‌شده از سوی پهبادها داشته‌اند.