اسنودن اپلیکیشن امنیتی جدید خود را با نام Haven منتشر کرد

0
485
اسنودن اپلیکیشن امنیتی جدید خود را با نام Haven منتشر کرد

ادوارد اسنودن، افشاگر مشهور NSA به‌تازگی یک اپلیکیشن امنیتی جدید به نام Haven طراحی و منتشر کرده است.

Haven نوعی اپلیکیشن اندروید امنیتی است که ادوارد اسنودن آن را به همراه بنیاد آزادی مطبوعات و Guardian Project طراحی کرده است. این اپلیکیشن می‌تواند هر تلفن همراه اندرویدی را به یک سیستم امنیتی کوچک تبدیل  کند.

گفتنی است برای استفاده از این اپلیکیشن تنها کافی است برنامه Haven را روی یک تلفن همراه اندروید نصب کرده و آن را در هر مکانی که قصد ارزیابی امنیت آنجا را دارید، قرار دهید. به عنوان مثال در دفتر کار، اتاق خواب در کنار لپ‌تاپی حاوی اسناد و اطلاعات مهم  و یا هر جای دیگر. بعد از این مرحله این دستگاه هرگونه صدا، تصویر، حرکت و نیز تغییر نور فضا که می‌تواند نتیجه ورود شخص غیرمجاز به مکان مذکور باشد را شناسایی می‌کند.

در واقع می‌توان گفت صدا، تغییر نور و مواردی از این قبیل می‌تواند این برنامه را فعال کند. در مرحله بعدی برنامه تمام تصاویر و صدای ضبط‌شده از محیط اطراف را ذخیره کرده و سریعاً یک هشدار فوری برای تلفن همراه اصلی کاربر ارسال می‌کند. این هشدار از طریق اپلیکیشن  پیام‌رسان رمزنگاری شده Signal ارسال می‌شود.

همچنین در صورت عدم تمایل به دریافت لحظه‌ای، کاربر نیز می‌تواند به تمام لاگ های ثبت‌شده از راه دور از طریق مرورگر Tor در هر زمان دلخواه خود دسترسی داشته باشد.

به گفته سازندگان این برنامه، Haven می‌تواند تا حدی جایگزین ارزان‌تری نسبت به دوربین‌های امنیتی باشد. با این وجود برنامه مذکور کاملاً غیرقابل نفوذ نبوده و مهاجمان تیز هوش می‌توانند مثلاً با دانستن رمز ورود به تلفن همراه کاربر وارد برنامه شده و لاگ های این برنامه را  حذف کنند.

نسخه بتای Haven هم‌اکنون رایگان در Play Store و F-Droid در دسترس کاربران قرار گرفته است.