اعتراض مشتریان لپ‌تاپ‌های HP به نصب برنامه مخرب از سوی شرکت

0
558
اعتراض مشتریان لپ‌تاپ‌های HP به نصب برنامه مخرب از سوی این شرکت

به‌تازگی مشتریان HP از سراسر جهان گزارش‌های مبنی بر اقدام این شرکت در نصب برنامه‌ای بدون اطلاع و اجازه کاربر روی لپ‌تاپ‌ها منتشر کردند. آن‌ها معتقدند این برنامه نوعی جاسوس‌افزار است.

برنامه HP Touchpoint Analytic Client که از سوی بعضی از کاربران نوعی جاسوس‌افزار تلقی می‌شود و به تازگی روی  لپ‌تاپ های این شرکت نصب شده، درواقع نوعی سرویس تله‌متری ویندوز است که توسط HP توسعه داده‌شده است. در توضیحات رسمی این نرم‌افزار آمده است: این برنامه اطلاعات تله‌متری را برای سرویس‌های تحلیلی HP Touchpoint  جمع‌آوری می‌کند.

البته گفتنی است هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده است که این برنامه در آخرین به‌روزرسانی ویندوز مایکروسافت بوده و یا  مستقیماً شرکت HP مسئول آن است. بااین‌حال مشتریان Hp  در فروم‌های این شرکت به دلیل کاهش سرعت سیستم خود بعد از نصب این برنامه شکایت‌های زیادی را ثبت کردند. حتی به گفته یکی از این افراد بیش از ۹۵ درصد از سرعت CPU بعد از نصب این برنامه صرف سرویس‌های تحلیلی شده که به دنبال آن برنامه آنتی‌ویروس، سیستم را برای یافتن فعالیت‌های مشکوک بررسی کرده است.

به گفته یکی دیگر از مشتریان آلمانی HP نیز، در تاریخ ۲۰ نوامبر این شرکت برنامه Touchpoint Analytics را روی تمام دستگاه‌های وی نصب‌کرده است. این برنامه هر روز با سرورهای HP تماس برقرار کرده و فایل‌هایی را برای آن ارسال می‌کند. این فایل‌ها از مسیر زیر قابل مشاهده خواهد بود.

Program Data/HP/HP Touchpoint Analytics client/Transfer Interface

به دنبال این اعتراضات مدیران Hp اعلام کردند، این برنامه از سال ۲۰۱۴ روی دستگاه‌ها نصب‌شده و هیچ‌گونه اطلاعات کاربری را برای شرکت ارسال نمی‌کند. تنها دلیل نصب این برنامه بررسی عملکرد سخت‌افزاری لپ‌تاپ‌ها و جمع‌آوری اطلاعات مشکلات ناشناخته سخت‌افزاری است که فقط نام آن تغییر کرده است.

لازم به ذکر است این برنامه به‌راحتی و در صورت عدم تمایل کاربر به وجود آن، از طریق کنترل پنل قابل‌حذف خواهد بود.