افشای موقعیت پایگاه‌های نظامی مخفی توسط یک اپلیکیشن ورزشی

0
593

برنامه ورزشی Strava که برای ردیابی فعالیت‌های ورزشی کاربران خود در سراسر جهان ویژگی «نقشه گرمایی ۲۰۱۷» را طراحی و منتشر کرده است، منجر به افشای اطلاعات حساس پایگاه‌های نظامی آمریکا در اکثر کشورها شده است.

به گفته یکی از تحلیلگران IUCA با نام Nahan Ruser، برنامه ورزشی Strava که برای ردیابی مسیر و تعیین موقعیت کاربران خود طراحی‌شده، سهواً موقعیت جغرافیای بغضی از نیروهای نظامی را در اکثر کشورها به‌خصوص بعضی از پایگاه‌های نظامی آمریکایی را نشان می‌دهد.

گفتنی است باوجود اینکه نقشه گرمایی این برنامه از نوامبر ۲۰۱۷ فعال‌شده، Ruser به‌تازگی متوجه افشای مسیرهای سربازان و عاملان نظامی در موقعیت‌های سری شده است. از جمله این موقعیت‌ها می‌توان به پایگاه‌های نظامی موجود در افغانستان، سوریه و پایگاه مشکوک CIA در سومالی و نیز منطقه ۵۱ اشاره کرد.

این نقشه به‌علاوه پایگاه‌های نظامی آمریکایی، پایگاه هوایی RAF Mount Pleasent در جزایر Falkland و Lake Macphee و نیز تعدادی پایگاه روسی مخفی در اوکراین، یک پایگاه موشکی مخفی در تایوان و پایگاه NSA در هاوایی را آشکار کرده است.

از طریق این نقشه می‌توان به‌راحتی مسیرهای پیاده‌روی روزانه افراد نظامی را شناسایی کرد که به دلیل تعیین الگوی زندگی روزانه افراد در این موقعیت‌های مخفی از لحاظ امنیتی بسیار خطرناک است.

به گفته طراحان Strava نقشه گرمایی این اپلیکیشن مبتنی بر داده‌های قابل‌دسترسی عمومی بوده و دارای یک حالت خصوصی است که به کاربران اجازه می‌دهد اشتراک‌گذاری داده‌ها را در خارج از برنامه غیرفعال کند. بااین‌حال به نظر می‌رسد بسیاری از نظامیان آمریکایی و دیگر کشورها بدون آگاهی، با این برنامه اطلاعات محرمانه خود را به اشتراک گذاشته و بدون اطلاع از پیامدهای بسیار خطرناکش، از آن استفاده کرده‌اند.

در مصاحبه Ruser با واشنگتن‌پست خطر افشای این اطلاعات تا حدی است که نیروهای هر کشوری می‌توانند از آن برای طراحی حمله به نیروهای مقابل خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است این نمونه و مواردی مشابه آن نشان می‌دهد که منع استفاده از تلفن‌های هوشمند در مکان‌های نظامی و حساس امری بسیار ضروری است که باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.