چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

0
7842
چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

Gmail با بیش از یک میلیارد کاربر در ماه یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین سرویس‌های پیام‌رسان در دنیا به حساب می‌آید. روزانه اطلاعات بسیاری در فرمت‌های مختلف از طریق این سرویس بین کاربران اینترنت رد و بدل می‌شود. به همین دلیل حفظ امنیت و حفاظت از حریم خصوصی کاربران در این میان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بنا به سیاست حفظ حریم خصوصی گوگل، این شرکت در تلاش است تا از تمام اطلاعات کاربران در مقابل دسترسی غیرمجاز، تغییر غیرمجاز، افشای اطلاعات و یا تخریب آن به‌طور کامل محافظت کند. در همین راستا گوگل اقدامات امنیتی متعددی برای تضمین امنیت اطلاعات کاربران خود اتخاذ کرده است.

باوجود تمام این موارد، باید گفت متأسفانه روش‌های نفوذ و هک روز به‌روز در حال پیشرفت بوده و این امر باعث شده، تهدیدات سایبری در هرزمانی امنیت اطلاعات کاربران را تهدید کند.

در این میان به جز سرویس‌دهندگان گوگل، کاربران نیز باید در استفاده از این سرویس نکات امنیتی را رعایت کرده و دانش خود را در این زمینه به‌روزرسانی کنند.

گفتنی است مجموع عملکرد درست کاربران در کنار سیاست‌های امنیتی گوگل در کنار هم می‌تواند تا حد بالایی امنیت اطلاعات رد و بدل شده از طریق سرویس پیام‌رسان Gmail را تضمین کند.

در ادامه این مبحث ۶ روش مفید برای بالا بردن امنیت حساب Gmail به‌طور کامل تشریح شده است.

۱- استفاده از رمز عبور مناسب

می‌توان گفت اولین خط دفاعی برای حفاظت از حساب ایمیل هر کاربری انتخاب رمز عبور پیچیده و مناسب است. چندین نکته مهم برای انتخاب بهترین رمز عبور عبارت است از:

 • استفاده از ترکیب اعداد، نشان‌ها و حروف
 • استفاده از حروف بزرگ در کنار حروف کوچک به‌طور تصادفی
 • تغییر رمز عبور حداقل ماهی یک‌بار
 • عدم استفاده از اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد به‌عنوان رمز عبور

۲- استفاده از احراز هویت دومرحله‌ای

بعد از انتخاب رمز عبور مناسب، فعال کردن ویژگی تأیید احراز هویت دومرحله‌ای از اهمیت بالای برخوردار است. این ویژگی که بانام تأیید احراز هویت دو فاکتوری نیز شناخته شده است، به جز رمز عبور و نام کاربری، به کد تأیید احراز هویت نیز نیاز دارد.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده، این مرحله به‌عنوان یک لایه امنیتی دیگر بین اطلاعات کاربر و رمز عبور قرار خواهد گرفت.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟برای دریافت کد با وارد کرد شماره تلفن همراه، کد مربوطه برای شما پیامک خواهد شد. با این روش حتی با لو رفتن رمز عبور کاربر، برای ورود، به کد ارسال شده به تلفن همراه نیز نیاز خواهد بود.

برای فعال کردن این ویژگی امنیتی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد حساب Gmail خود شوید.
 • در صفحه اصلی، روی عکس پروفایل در گوشه سمت راست، بالای صفحه روی My Account کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • بعد از ورود به صفحه My Account ، سمت چپ صفحه روی Sign-in & security کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • پایین صفحه زیر Password & sign-in method گزینه ۲Step Verification را انتخاب کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • احتمال دارد در این قسمت دوباره نیاز به وارد کردن پسورد Gmail باشد. رمز عبور را وارد کرده تا به صفحه زیر وارد شوید.
 • با کلیک روی Get started فرآیند فعال‌سازی کد شروع خواهد شد.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • کد کشور خود را انتخاب و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. این شماره برای دریافت پیامک و یا تماس تلفنی خواهد بود. در صورت تمایل به دریافت پیامک، گزینه Text message و در صوت تمایل به دریافت پیام صوتی، گزینه Phone call را انتخاب کنید. در نهایت روی TRY IT کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • چند لحظه بعد از کلیک، یک پیام متنی یا صوتی دریافت خواهید کرد. کد دریافتی را در بخش Enter the code وارد ، Next را انتخاب می‌کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • روی TURN ON کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • در نهایت شما به صفحه تنظیمات کد احراز هویت دومرحله‌ای هدایت می‌شوید. در این صفحه به کاربر گزینه‌های جایگزین دیگری ارائه شده است. این موارد برای زمانی است که کاربر به تلفن همراه خود دسترسی نداشته باشد. پس می‌توانید در این قسمت به‌جز روش دریافت کد از طریق تلفن همراه روش‌های دیگری را به‌دلخواه جایگزین کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

۳- تکمیل Security Checkup

در این بخش گوگل به کاربر کمک خواهد کرد تا تنظیمات امنیتی لازم و مهمی را به‌راحتی بررسی و چک کند.

 • برای ورود به این قسمت ابتدا مانند مرحله قبل وارد صفحه My Account شوید. روی sign-in & security کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • در این صفحه  در بخش Security Checkup روی GET STARTED کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • برای بازیابی مجدد حساب Gmail خود یک شماره تلفن در بخش Recovery phone و یک آدرس ایمیل در بخش Recovery email وارد کنید. روی Done کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • بعد از آن بخش Check your connected devices باز خواهد شد. در این بخش مهم، تمام دستگاه‌های متصل به حساب شما با جزییات کامل به همراه تاریخ اتصال به نمایش در می‌آید.
 • با کلیک روی هر دستگاه جزییات آن را مطالعه کنید و درصورتی‌که مورد مشکوکی مشاهده کردید که دستگاه ناشناسی به‌حساب شما متصل شده روی گزینه SOMETHING LOOKS WRONG کلیک کنید. در صورت نبود مشکل نیز روی گزینه LOOKS GOOD کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • پس از این مرحله قسمت Check your account permissions باز خواهد شد. در این بخش تمام وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن های متصل به حساب Gmail شما، به نمایش در می‌آید.
 • با کلیک روی هر کدام می‌توانید جزییات کاملی از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های متصل مشاهده کنید. دقت کنید در توضیحات مربوط به هر برنامه و یا وب‌سایت نوع دسترسی و میزان محدودیت دسترسی به اطلاعات حساب شما، مشخص شده است.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • در صورت وجود مورد مشکوک و یا دسترسی غیرمجاز بدون اطلاع شما، سریعاً روی گزینه REMOVE که در کنار هر برنامه یا وب‌سایت کلیک کنید تا ارتباط قطع شود. در نهایت و پس از بررسی این سه قسمت امنیتی مهم روی DONE کلیک کرده تا صفحه زیر نمایان شود.

۴- بررسی مرتب و ماهیانه اقدامات امنیتی صورت گرفته در حساب Gmail

 • برای این کار کافی است مانند مراحل قبل به صفحه My Account رفته و روی Sign-in & security کلیک کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • سپس از منوی سمت چپ گزینه Device activity & security event را انتخاب کنید. با بررسی دقیق و ماهیانه این بخش در صورت بروز مشکل و مشاهده فعالیت مشکوک در لیست نشان داده شده، در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توانید از اطلاعات خود محافظت کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

۵- استفاده از ویژگی Safe Browsing

گوگل با ارائه ویژگی مرور امن 1Safe Browsing این امکان را فراهم کرده است تا امنیت کاربر در مقابل باز کردن صفحات غیر واقعی و دردسرساز تا حد زیادی تضمین شود. Google Safe Browsing در واقع سرویسی حاوی لیست URLهای مخرب است.

با فعال کردن آن به روش زیر، به محض کلیک کاربر روی لینکی مخرب، هشدار داده خواهد شد. در صورتی که شما بازهم قصد کلیک روی لینک مخرب در یکی از ایمیل‌های خود را داشته باشید، یک لایه امنیتی از سوی گوگل برای حفاظت از حساب شما ارائه خواهد شد.

 • کروم را بازکرده، در گوشه سمت راست بالای صفحه روی علامت سه نقطه کلیک کنید.
 • به بخش Setting یا تنظیمات بروید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

 • در منوی Setting ابی رنگ، سمت چپ روی گزینه Advanced کلیک کنید.
 • روی قسمت privacy and security کلیک کنید.
 • در نهایت گزینه Protect you and your device from dangerous site را کلیک و فعال کنید.

چگونه امنیت حساب Gmail را افزایش دهیم؟

۶- به روز رسانی مرتب مرورگر قبل از ورود به حساب Gmail

به طور مرتب مرورگر خود را به روز رسانی کنید. این امر نه تنها برای حفاظت از اطلاعات حساب Gmail شما، بلکه برای حفاظت از تمام اطلاعات سیستم بسیار مهم می‌باشد. زمانی که مرورگر شما به روز رسانی نشده باشد، به طور حتم نسبت به تهدیدات و ویروس‌های جدید آسیب‌پذیر خواهد بود.

توجه کنید که هکرها به راحتی می‌توانند با سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌های مرورگر به راحتی اطلاعات شخصی، مالی و اعتباری شما را به سرقت برند. در هر به روزرسانی، تعداد زیادی از آسیب‌پذیری‌ها وصله می‌شود و به طور حتم با به‌کارگیری آن‌ها به طور منظم، امنیت کاربر افزایش خواهد یافت.

 از طریق لینک های زیر می‌توانید مرورگرهای خود را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید.

لازم به تأکید است ، به جز اقدامات امنیتی گوگل برای حفاظت از اطلاعات حساب‌های کاربری، به طور حتم توجه کاربر به نکات امنیتی الزامی است. لذا با به‌کارگیری نکات مطرح‌ شده و بررسی مداوم می‌توان امنیت حساب Gmail کاربر را تا حد قابل قبولی تضمین کرد.

   [ + ]

1. Safe Browsing