تصمیم اپل در طراحی پردازنده‌های اختصاصی برای مک

0
353
تصمیم اپل در طراحی پردازنده‌های اختصاصی برای مک

اپل به دنبال مشکلات به وجود آمده در پردازنده‌های اینتل در نظر دارد از سال ۲۰۲۰ از تراشه های طراحی شده خود، در سیستم های مک استفاده کند.

به گزارش بلومبرگ، اپل در آینده‌ای نزدیک قصد دارد تراشه های کنونی سیستم مک را جایگزین CPUهای ساخت خود کند. هم‌اکنون اپل تراشه های سری A خود را در محصولات iPad و iPhone استفاده می‌کند، در حالی که سیستم های مک هنوز از تراشه‌های اینتل استفاده می‌کنند.

در این گزارش آمده است، این پروژه به نام Kalamata در جهت یکسان‌سازی معماری در تمام محصولات شرکت اپل طراحی ‌شده است. در واقع این جایگزینی بخشی از تغییر چند مرحله‌ای است که هدف آن کمک به پروژه Marzipn اپل برای یکپارچه‌سازی عملکرد دستگاه‌های iOS و Mac خواهد بود.

گفتنی است پروژه Marizipn طرحی است که به کاربر اجازه می‌دهد اپلیکیشن های iPad و iPhone را روی مک اجرا کند.

میتوان گفت در تغییر مذکور دیگر لازم نیست شرکت اپل ۵ درصد از درآمد سالانه خود را با اینتل شریک شود و رقبا نیز نمیتوانند به راحتی محصولات جدید را کپی کنند. همچنین تغییرات این طرح جدید و استفاده از تراشه های اختصاصی به شرکت اجازه می‌دهد کنترل نقشه راه سخت افزاری خود را بهتر به دست گرفته تا به کاربران عملکرد مفیدتری ارائه کند.

بلومبرگ خاطر نشان کرد لپتاپ‌های Mac Pro به‌روز شده در سال آینده شامل تراشه توسعه داده شده اپل خواهند بود. با این وجود اپل تاکنون اظهار نظری در این مورد نکرده و مدیران اینتل نیز اعلام کردند در مورد حدسیات مرتبط با مشتریان خود نظری نخواهند داشت.

لازم به ذکر است به محض گزارش بلومبرگ، سهام شرکت اینتل به سرعت سقوط و بیشترین کاهش را در دو سال اخیر تجربه کرد.