استفاده مخفیانه از منابع سیستم کاربران برای استخراج بیت کوین

0
1936
استفاده مخفیانه از منابع سیستم کاربران برای استخراج بیت کوین

محققان امنیتی دریافتند، اسکریپت‌های استخراج ارز مجازی بعد از بستن مرورگرها نیز از منابع سیستم شما مخفیانه استفاده می‌کنند.

این روزها با توجه به نوسانات شدید در قیمت بیت کوین، هکرها و حتی ادمین‌های وب‌سایت‌های قانونی درصدد کسب درآمد از راه‌های مخفیانه استخراج بیت کوین برآمدند. در این روش‌ها، بدون اطلاع کاربران اینترنت، از منابع سیستم آن‌ها سوءاستفاده می‌شود.

گفتنی است درست بعد از انتشار خبر استفاده مخفیانه وب‌سایت مشهور Pirate Bay در ماه گذشته از سرویس استخراج ارز مجازی Coinhive ، هزاران وب‌سایت دیگر دست به تقلید از آن زدند. در واقع وب‌سایت‌های مذکور سرویس استخراج ارز مجازی مبتنی بر مرورگر را جایگزین کسب درآمد از طریق بنرهای تبلیغاتی کردند.

این نوع سرویس‌ها به گونه ایست که تا زمانی که کاربر از وب‌سایت موردنظر بازدید می‌کند، از منابع سیستم آن مانند CPU برای استخراج ارزهای مجازی مانند بیت کوین و یا بیت کوین طلایی استفاده می‌شود. البته باید گفت در سرویس مذکور به‌محض خروج کاربر از وب‌سایت و بستن مرورگر اتصال سرویس استخراج از منابع سیستم قربانی قطع می‌شود.

متأسفانه داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود!

متخصصان امنیتی شرکت Malwarebytes در تحقیقات خود متوجه تکنیک هوشمندانه‌ای شدند که در آن حتی بعد از بستن مرورگر توسط کاربر، برنامه‌های استخراج ارز مجازی از سوی وب‌سایت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند.

گفتنی است شناسایی نشانه‌های اجرای این تکنیک کار تقریباً سختی است زیرا می‌تواند پنجره برنامه خود را به طرز ماهرانه‌ای در پشت  نوار وظیفه و ساعت ویندوز مایکروسافت پنهان کند. به همین ترتیب به فعالیت خود و استخراج ارز مجازی با استفاده منابع سیستم قربانی ادامه داده تا زمانی که کاربر به هر طریقی متوجه شده و آن را ببندد.

متأسفانه ازآنجایی‌که این تکنیک روی آخرین نسخه‌های مرورگر مشهور کروم در ویندوز ۷ و ۱۰ استفاده می‌شود به کاربران اینترنت توصیه می‌شود برای در امان ماندن از اجرای آن اقدامات زیر را انجام دهند:

اولین راه ساده آن است که به نوار وظیفه خود دقت کنید و در صورت وجود آیکن هر مرورگری آن را سریع ببندید.

استفاده مخفیانه از منابع سیستم کاربران برای استخراج بیت کوین

کاربران حرفه‌ای‌تر کافی است برای فهمیدن عملکرد غیر نرمال CPU با اجرای Task Manager از پایان اجرای فرایند مرورگرهای خود اطمینان حاصل کنند.

استفاده مخفیانه از منابع سیستم کاربران برای استخراج بیت کویناستفاده مخفیانه از منابع سیستم کاربران برای استخراج بیت کوین

در آخر نیز می‌توانید با نصب افزونه  NO Coin در مرورگرهای کروم، فایرفاکس و اپرای خود برنامه Coin Hive و یا برنامه‌های مشابه استخراج مخفیانه بیت کوین را مسدود کنید.