هشدار! جمع‌آوری اطلاعات موقعیت مکانی کاربران اندروید توسط گوگل

0
2135
هشدار! جمع‌آوری اطلاعات موقعیت مکانی کاربران اندروید توسط گوگل

اگر شما نیز یکی از کاربران تلفن‌های هوشمند اندروید هستید باید بدانید، در ۱۱ ماه گذشته اطلاعات مرتبط با موقعیت مکان شما، از سوی گوگل جمع‌آوری شده است.

بنا به تحقیقات صورت گرفته از سوی شرکت Quartz حتی در صورت غیرفعال بودن سرویس‌های موقعیت‌یابی در تلفن‌های هوشمند اندروید،  گوگل به‌طور مخفیانه اطلاعات مرتبط با موقعیت مکانی کاربران را از اوایل سال جاری جمع‌آوری کرده است.

گفتنی است برای این کار نیاز به استفاده از هیچ نوع اپلیکیشن، فعال کردن سرویس‌های موقعیت‌یاب و حتی داشتن سیم کارت در دستگاه نبوده و تنها اتصال دستگاه اندروید به اینترنت برای گوگل کافی است.

در تحقیقات مذکور آمده است، تلفن‌های هوشمند اندروید، آدرس برج‌های شبکه سلولی نزدیک به دستگاه را جمع‌آوری می‌کنند. این داده‌ها برای تکنیک «مثلث‌بندی برج سلولی»1Cell Tower Triangulation استفاده می‌شود. این تکنیک برای شناسایی  و تعیین موقعیت مکانی تلفن همراه و یا دستگاه از روی سه یا چند برج سلولی نزدیک به کار می‌رود.

هر بار که دستگاه اندروید، وارد سلول جدیدی شود، اطلاعات مرتبط با آدرس برج سلول را جمع‌آوری کرده و به‌محض اتصال به اینترنت برای گوگل ارسال می‌کند.

متأسفانه باید گفت مؤلفه موجود در سرویس Fireabase Cloud Messaging در هسته اندروید دستگاه مسئول جمع‌آوری این اطلاعات است و عملاً غیرفعال کردن آن با ریست کردن دستگاه و یا خارج کردن سیم‌کارت امکان‌پذیر نیست.

مدیران گوگل در مقابل اطلاع محققان شرکت Quartz  در این باره گفتند: هدف ما از این کار استفاده از کد شناسایی سلول‌ها به‌عنوان یک سیگنال اضافی در بهبود سرعت و عملکرد در انتقال پیام بوده است.

با توجه به پاسخ گوگل باید گفت بااینکه هنوز به‌طور دقیق معلوم نیست داده‌های مرتبط با این سلول‌ها چگونه می‌تواند به گوگل در بهبود تحویل پیام کمک کند، این اقدام کاملاً مخالف رعایت قوانین حفظ حریم خصوصی کاربران است.

لازم به ذکر است گوگل در راستای افشای جمع‌آوری این نوع داده‌ها اعلام کرد، جمع‌آوری داده‌های مرتبط با موقعیت مکانی دستگاه‌های اندروید تا آخر ماه جاری خاتمه خواهد یافت.

   [ + ]

1. Cell Tower Triangulation