شکایت کسپرسکی از دولت امریکا برای منع استفاده از محصولاتش

0
445
شکایت کسپرسکی از دولت امریکا برای منع استفاده از محصولاتش

شرکت امنیت سایبری کسپرسکی به دنبال منع استفاده محصولات این شرکت در سازمان‌های آمریکا، از دولت این کشور شکایت کرد.

در سپتامبر ۲۰۱۷ وزارت امنیت داخلی ایالات‌متحده DHS، طی یک دستورالعمل عملیاتی، همه سازمان‌های دولتی کشور را ملزم به حذف نرم‌افزارهای کسپرسکی از کامپیوترها و شبکه‌های خود کرد.

گفتنی است دستور فوق به دنبال نگرانی مقامات این کشور از سو استفاده و جاسوسی محصولات امنیت کسپرسکی از فعالیت درونی سازمان‌های آمریکا اتخاذ شده است. آمریکایی‌ها معتقدند این برنامه‌ها، امنیت داخلی امریکا را در معرض خطر جدی قرار داده است.

در همین راستا هفته گذشته دونالد ترامپ نیز قانون منع استفاده از محصولات این شرکت را در سازمان‌های دولتی امضا کرد.

شرکت کسپرسکی نیز به دنبال مخالفت با قانون وضع‌شده و رد ادعای آمریکایی‌ها در جاسوسی محصولات شرکت برای دولت روسیه شکایت خود را مطرح کرده است.

بااینکه هنوز هیچ مدرک معتبری برای اثبات این ادعای دولت امریکا ارائه نشده، در ماه اکتبر روزنامه وال‌استریت ژورنال در مقاله‌ای مدعی شد، نرم‌افزارهای کسپرسکی به جاسوسان روسی در سرقت اسناد طبقه‌بندی‌شده محرمانه و نیز ابزار هک سازمان NSA کمک کرده است. این اسناد در سال ۲۰۱۵ و از کامپیوتر شخصی یکی از کارکنان سازمان در منزل وی ربوده‌شده است.

به دنبال این ادعا کسپرسکی ماه گذشته اعلام کرد، آنتی‌ویروس نصب‌شده روی سیستم شخص مذکور بعد از آپلود کپی‌های اکسپلویت های سازمان روی کلود و تجزیه‌وتحلیل فایل‌ها، به‌محض تشخیص محرمانه بودن، آن‌ها را فوراً حذف کرده است.

گفتنی است مدیر اجرایی کسپرسکی در پی عدم ارائه شواهد کافی مبنی بر اقدامات جاسوسی محصولات خود در نامه‌ای سرگشاده به وزارت داخلی امریکا در روز گذشته اظهار کرد، تصمیم DHS غیرقانونی و بر اساس منابع عمومی غیر فنی است.

کسپرسکی مدعی است قبل از صدور دستور منع محصولاتش، حتی فرصت کافی برای دفاع و تجزیه‌وتحلیل اسناد را از سوی امریکا نداشته است.

برای دریافت متن کامل نامه کسپرسکی اینجا کلیک کنید.