چگونه از اطلاعات جمع‌ آوری‌ شده خود نزد فیس‌بوک مطلع شویم؟

0
275
چگونه از اطلاعات جمع‌ آوری‌ شده خود نزد فیس‌بوک مطلع شویم؟

همان‌طور که در اخبار امنیتی هفته‌های گذشته منتشر شد، فیس‌بوک روزهای سختی را در مورد حفاظت از حریم خصوصی کاربران خود پشت سر گذاشته است.

متأسفانه فیس‌بوک با ذخیره تقریباً تمام اقدامات انجام‌ شده و مرتبط با کاربران خود در این پلت فرم، نتوانست با موفقیت امنیت این اطلاعات را تأمین کند. حتی کاربران می‌توانند به‌راحتی و در مدت کوتاهی این اطلاعات جمع‌آوری‌ شده توسط فیس‌بوک را یافته و دانلود کنند. برای این کار تنها کافی است یک کاربر مراحل زیر را به ترتیب انجام دهد:

  • وارد حساب فیس‌بوک خود در مرورگر دسکتاپ شده و بعد از ورود از گوشه بالا سمت راست وارد تنظیمات شوید.
  • سپس وارد بخش com/setting شده و از آنجا General Account Setting را انتخاب کنید.
  • در انتهای قسمت ذکرشده گزینه Download a copy of your Facebook data وجود دارد و می‌توانید روی لینک موجود کلیک کنید.
  • بعد از کلیک به صفحه‌ای با عنوان Download My Information وارد می‌شوید و با انتخاب دکمه سبزرنگ می‌توانید ساختن آرشیو خود را شروع کنید.
  • به دلایل امنیتی به شما پیشنهاد می‌دهد که رمز عبور خود را وارد کرده و برای شما دو ایمیل هشدار ارسال می‌کند اولین هشدار برای درخواست دانلود و دومی برای اعلام آماده بودن محتوای فیس‌بوک برای دانلود است.

گفتنی است این فرآیند بارگذاری ممکن است حدود ۱۵ دقیقه طول بکشد و این زمان بستگی به‌سرعت اینترنت شما و عوامل مختلف دیگری دارد.

در نهایت فیس‌بوک یک پوشه فشرده‌شده با عنوان facebook-yourusername در اختیار کاربر می‌گذارد که حاوی اطلاعاتی از جمله  پوشه‌های تصویر، ویدیو، پیام‌ها و یک پوشه html از داده‌های دیگر و نیز یک فایل ایندکس  .html برای کمک به یافتن داده‌ها در بخش‌ها و دسته‌های مختلف است.

متأسفانه این میزان از حجم اطلاعات جمع‌ آوری‌ شده از سوی فیس‌بوک بسیار غم‌انگیز و لزوم حفظ امنیت این داده‌ها بسیار با اهمیت خواهد بود.