متخصصان امنیتی انتظار افزایش حملات دولتی را دارند

0
426

حملات دولتی یک نگرانی جدی برای متخصصان امنیتی است که افزایش تنش های منطقه ای سیاسی میتواند منجر به افزایش درگیری های اینترنتی شود. بر اساس یک نظرسنجی Tripwire که در رویداد infosecurity Europe 2018 انجام شده است، اکثریت پاسخ دهندگان در طی ۱۲ ماه آینده، حملات بیشتری به دولت های ملی را پیش بینی میکنند.

Tripwire نظرات ۴۱۶ نفر از شرکت کنندگان در کنفرانس را بررسی کرد که تقریبا همه آن ها (۹۳ درصد) معتقدند که مشکلات بیشتری در راه است و ۸۳ درصد آنها معتقدند که دولت های ملی اهداف خود را فراتر از نهاد های دولتی گسترش خواهند داد. همان مقدار از پاسخ دهندگان بر این باورند که حملات زیرساختی بحرانی از سوی دولت های ملی افزایش خواهد یافت و مهاجمان عمدا باعث صدمه مستقیم خواهند شد.

تیم ارلین، معاون رئیس مدیریت و استراتژی محصول در Tripwire، گفت: “تهدیدات اخیر مانند Triton/Trisis و Industroyer/CrashOverride به وضوح مشخص کرد که حملات سایبری می تواند تاثیرات خطرناکی بر زیر ساخت های حیاتی داشته باشد. حفاظت از زیرساخت های حیاتی در لایه سیستم کنترل صنعتی، جایی که کنترل فیزیکی با دیجیتال مواجه میشود، کاملا ضروری است.”

یکی از مسائل مربوط به دفاع از حملات دولتی این است که تهدید میتواند یک عامل مخرب داخلی باشد. همانطور که پیش از این نیز در سال جاری ObserveIT یک مقاله درباره گرگ چوانگ چینی نوشت. چانگ ادعا میکرد که در حال تلاش برای جمع آوری اطلاعات محرمانه برای کمک به کشور مادری خود چین، در جهت توسعه برنامه فضایی بود.

مایک مک کی، مدیر عامل شرکت ObserveIT می گوید:” حملات داخلی دولتی یکی از بزرگترین تهدیدات سازمان ها است. این افراد ممکن است پیمانکاران مورد اعتماد سوم شخص، کاربران ممتاز و یا کارکنان کسب و کار باشند که به دلایل مخرب و غیر مخرب، تصمیم میگیرند با یک کشور خارجی تبانی کنند که اطلاعات در اختیارشان قرار دهند. نشان داده شده است که این افراد به دلایل مختلف، از جمله حرص و طمع، خشم و انتقام، ایدئولوژی، وطن پرستی، چالش های شخصی یا خانوادگی یا درگیری های سازمانی، انگیزه دارند.”

با توجه به افزایش خطر تعجب آور نیست که وزیر دفاع لیتوانی اعلام کرد که لیتوانی همراه با همتایان خود از کرواسی، استونی، هلند و رومانی یک پیمان دفاعی جدید اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند.

در تلاش برای مقابله با آنچه که لیتوانی گزارش کرده است، با عنوان “فعالیت های اینترنتی خصمانه” که از روسیه توصیف شده است، کشور توانایی های سایبری خود را افزایش داده است. وزیر دفاع لیتوانی پروژه پیشنهادی دفاع از اتحادیه اروپا را به طور فعال منعقد کرده است، انتظار می رود لوکزامبورگ، فنلاند، فرانسه، لهستان و اسپانیا نیز آن را امضا کنند.