محاکمه کارمند NSA به جرم نگهداری اسناد محرمانه سازمان در منزل

0
561
محاکمه کارمند NSA به جرم نگهداری اسناد محرمانه سازمان در منزل

روز گذشته یکی از کارکنان سابق سازمان NSA به جرم نگهداری از اسناد طبقه‌بندی‌شده سازمان در سیستم منزلش محکوم شد. این اسناد همان مدارکی است که از سوی هکرهای روسی دزدیده‌شده است.

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه اعلام کرد، Nghia Hoang Pho 67 ساله از مریلند، اسناد اطلاعات ملی فوق محرمانه سازمان NSA را بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ در سیستم منزل خود نگهداری کرده است.

Pho در گذشته به‌عنوان توسعه‌دهنده در گروه هک TAO سازمان NSA مشغول فعالیت بوده است که در همان زمان اسناد طبقه‌بندی‌شده و نیز ابزارهای سازمان را به کامپیوتر خود منتقل می‌کند. وی از سیستم‌عامل ویندوز و آنتی‌ویروس کسپرسکی استفاده می‌کرده است.

در همین راستا مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند، برنامه ضدویروس کسپرسکی در سال ۲۰۱۵ از سوی هکرهای روسی برای سرقت اسناد فوق محرمانه سازمان NSA و نیز سرقت ابزارهای هک از سیستم این کارمند استفاده‌شده است.

جالب است بدانید بعد از انتشار این ادعا، شرکت کسپرسکی هرگونه دخالت مستقیم در اقدامات جاسوسی دولت روسیه را رد کرد. بااین‌وجود ماه گذشته اعلام کرد آنتی‌ویروس نصب‌شده روی سیستم خانگی Pho ، کپی اکسپلویت های ذخیره‌شده را به‌عنوان نرم‌افزار مخرب شناسایی و برای تحقیقات بیشتر توسط متخصصین کسپرسکی آن را روی کلود آپلود کرده است.

کسپرسکی افزود، تحلیلگران به‌محض اینکه فهمیدند اطلاعات جمع‌آوری‌شده، چیزی بیش از باینری‌های مخرب است، فوراً کپی اسناد طبقه‌بندی‌شده را حذف کردند. همچنین با طراحی نرم‌افزاری سعی کردند تا از دانلود مجدد این‌گونه فایل‌ها جلوگیری شود.

درهرصورت Pho پس از پذیرفتن اتهام نگهداری اسناد مذکور در منزلش در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۵  به‌احتمال زیاد از سوی دادگاه به ۸ تا ۱۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

لازم به ذکر است سازمان DHS چند ماه گذشته، استفاده از آنتی‌ویروس کسپرسکی را در تمام سازمان‌های دولتی و شرکت‌های آمریکا منع کرد. دلیل این امر احتمال همکاری این شرکت با دولت روسیه و هکرهای روسی در اقدامات جاسوسی عنوان‌شده است.