هشدار! کشف بدافزار Loapi، نابودکننده دستگاه‌های اندروید

0
655
هشدار! کشف بدافزار Loapi، نابودکننده دستگاه‌های اندروید

محققان کسپرسکی به‌تازگی نوعی بدافزار خطرناک با نام Loapi کشف کرده‌اند که در صورت پاک نکردن آن از روی دستگاه‌های اندروید منجر به نابودی دستگاه خواهد شد.

 به گفته محققان بدافزار Loapi نوع تکامل یافته بدافزار Podec است که با دانلود برنامه استخراج‌کننده Monero روی دستگاه اندروید کاربر، منجر به کارکرد بیش از حد باطری، تغییر شکل آن، تخریب کامل و حتی اتفاقی بدتر می‌شود.

گفتنی است برنامه‌های استخراج‌کننده ارزهای مجازی مانند Monero برای عملکرد خود نیاز به توان پردازشی بالا دارند. در این مورد نیز از طریق آلوده کردن دستگاه اندروید از طریق بدافزار loapi، از توان پردازشی آن‌ها برای استخراج Monero استفاده می‌کنند که در نتیجه به باطری آن صدمه جدی وارد خواهد شد.

به گفته محققان کسپرسکی این بدافزار در مقایسه با نوع اولیه خود Podec بسیار پیشرفته‌تر است. تا جاییکه Loapi را بدافزاری همه فن حریف لقب داده‌اند. این بدافزار مخرب دارای ساختار ماژولار بسیار پیشرفته‌ای برای انواع عملیات مخرب است. به‌عنوان نمونه چند مژول مخرب Loapi در ادامه فهرست شده‌اند:

  • استخراج Monero
  • راه‌اندازی حملات DDOS
  • تزریق تبلیغات به نوتیفیکیشن
  • نمایش تبلیغات در اپلیکیشن‌های دستگاه اندروید
  • دانلود و نصب اپلیکیشن دیگر روی دستگاه
  • باز کردن URL در مرورگر و نشان دادن تبلیغات
  • کرول کردن یا خزیدن در صفحات وب

Loapi بعد از دانلود و نصب روی دستگاه قربانی، وی را فریب داده و با به دست آوردن مجوزهای دسترسی مدیریتی ، سطح دسترسی خود را بالا می‌برد. در ادامه با مخفی کردن فعالیت‌ها و حتی آیکن خود از دید کاربر حتی می‌تواند وی را مجبور به حذف برنامه ضدویروس واقعی خود از روی دستگاه کند.

لازم به ذکر است این بدافزار مخرب از طریق نصب برنامه‌های ثالث از منابع نامعتبر به‌ غیر از Google paly Store توزیع می‌شود. این بدافزار در برنامه‌های به‌ظاهر امنیتی و اپلیکیشن‌های مربوط به بزرگ‌سالان پنهان شده است.

در همین راستا به تمامی کاربران اندروید توصیه می‌شود برنامه‌های موردنظر خود را از Google Play store و یا منابع معتبر دانلود کنند و از نصب هرگونه برنامه از منبعی نامشخص اکیداً خودداری کنند.