درآمد مجرمان سایبری ماهیانه، چه قدر است؟

0
1035

شرکت آنالیز تهدیدات رکوردد فیوچر به‌تازگی گزارشی با موضوع درآمد مجرمان سایبری منتشرکرده است. در این گزارش آمده است، مجرمان سایبری، ماهیانه درآمدی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار کسب می‌کنند و از هر ۵ مورد، درآمد یک نفر، به ۲۰ هزارتا ۲۰۰ هزار دلار در ماه می‌رسد.
محققین رکوردد فیچور این گزارش را بر اساس اطلاعات باارزش و تحقیقات صورت گرفته توسط یک گروه زیرزمینی محرمانه و با ورود به فروم های مجرمان سایبری انجام داده‌اند. به گفته آن‌ها تقریباً ۲۰۰ مجرم سایبری به‌طور ناشناس در این تحقیق شرکت کردند و جزییات باارزشی از چگونگی فعالیتشان و جنبه‌های مالی امور غیرقانونی خود افشا کردند.
Barysenich مدیرامنیت سایبری شرکت، در این باره می‌گوید: «اطلاعاتی که در این تحقیق به‌دست‌آمده گواهی بر بررسی‌های گذشته ما است. جالب است بدانید،اعداد ذکرشده در این گزارش، کل درآمد آن‌ها نیست بلکه تنها سود خالصی است که به دست می‌آورند. ما برای این تحقیق باید تمام‌وقت با مجرمان ارتباط برقرار می‌کردیم که باعث شد آن‌ها اطلاعات خود را صمیمانه و با جزییات با ما به اشتراک بگذارند. اطلاعاتی مانند شهری که در آن هستند، خانواده آن‌ها و اینکه این شغل واقعی دارند یا خیر. ما واقعاً با اطلاعات عجیب‌وغریبی مواجه شدیم.»
سؤالی که همیشه برای ما مطرح می‌شود، این است: مجرمان سایبری در این فروم های زیرزمینی واقعاً چه کسانی هستند؟ آیا آن‌ها بخشی از گروه‌های خلاف‌کار سازمان‌دهی شده هستند و یا بازیگرانی تنها؟
این بررسی نشان می‌دهد آن‌ها اکثراً بازیگرانی تنها در این حوزه و بدون سابقه کیفری و عمدتاً دارای شغلی ثابت و قانونی هستند. محققین بر این باورند این افراد معمولاً از سال‌های اولیه دانشگاه به این گروه‌های زیرزمینی خلاف‌کار معرفی می‌شوند و سال‌ها در گروه‌ها باقی‌مانده و فعالیت می‌کنند.
درهرحال واضح است که بخش قابل‌توجهی از مجرمان در گروه‌های زیرزمینی و فروم های سایبری جمع شده که افرادی بسیار ماهر هستند، به این صورت که یک گروه معمولی مجرمین سایبری در وب تاریک از یک ریس متفکر، باهوش، تحصیل‌کرده و دارای دانش بالا در حوزه سایبری و تعدادی بانکدار تشکیل‌شده است. بانکداران با ارتباطات گسترده مالی خود مسئول دریافت پول‌های سرقتی، باج‌گیری شده و اقدامات مربوط به پول‌شویی هستند.
از دیدگاه قانونی افرادی که مؤسس و طراح اولیه این فروم ها و گروه‌های خلاف‌کار سایبری هستند، خطرناک‌ترین و فعال‌ترین فرد در آن گروه به‌حساب می‌آیند. وی افزود این افراد تازه‌کار نیستند بلکه بسیار حرفه‌ای بوده و عملیات خود را بسیار با دقت طراحی می‌کنند. آن‌ها اعتماد مردم را از طریق معرفی خود به‌عنوان متخصصین مختلف مانند وکیل و یا کارمندان سابق امور قانونی جلب می‌کنند. این افراد در زمینه جعل اسناد نیز تبحر ویژه‌ای دارند و در صورت لزوم با ایجاد یک شرکت صوری و یا جعل سند و مدرک جعلی قربانیان خود را شکار می‌کنند.
لازم به ذکر است، این نوع مجرمین از عاملان اصلی پول‌شویی هستند. آن‌ها با کمک توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات، تجارت‌های بزرگ و قانونی راه‌اندازی می‌کنند هزینه آن را از سود به‌دست‌آمده از اقدامات غیرقانونی سایبری خود تأمین می‌کنند.
گفتنی است نظارت و تجزیه‌وتحلیل فعالیت‌ها در وب تاریک برای شناخت روند جرائم سایبری و اقدامات عملی در مقابل آن‌ها بسیار ضروری است.