پردازنده‌های ARC هدف بات نت جدید Mirai Okiru

0
420
پردازنده‌های ARC هدف بات نت جدید Mirai Okiru

 محققان امنیتی به‌تازگی نوع جدیدی از بات نت Mirai را کشف کرده‌اند که تمام دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های ARC را هدف خود قرار داده است.

این بات نت جدید با نام Okiru اولین بار از سوی تیم امنیتی MalwareNustDie و یکی از محققین مستقل با نام Odisseus شناسایی شده است. در این بات نت بدافزار ELF ، تمام دستگاه‌های مبتنی بر ARC ، لینوکسی را آلوده می‌کند.

پردازنده جاسازی‌شده ARC، دومین CPU مشهور جهان است که هرساله در بیش از ۲ میلیارد محصول از قبیل دوربین، موبایل، تلویزیون و دستگاه‌های IOT قرار می‌گیرد.

به گفته محققان این اولین بار در تاریخ مهندسی کامپیوتر است که یک بدافزار برای CPUهای ARC طراحی‌شده است. پیش از این بات نت Mirai و دیگر انواع آن معماری‌های دیگر CPU از جمله ARM، Sparc ، MIPS ، PowerPC و Motorola 6800 را در دستگاه‌های IOT هدف قرار داده است.

محققان معتقدند با وجود شباهت‌های بات نت جدید Okiru با بات نت Satori که آن‌هم از نوع Mirai بوده و دستگاه‌های IOT بسیاری را آلوده کرده است،  این بات نت جدید کاملاً عملکردی متفاوت از خود ارائه کرده است.

گفتنی است دستگاه‌های IOT امروزه در سراسر جهان در بیمارستان‌ها، خانه‌ها ، شرکت‌ها و شهرهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گستردگی و وجود آسیب‌پذیری بالای این دستگاه‌ها در چند سال اخیر توجه هکرها را بیش‌ازپیش به خود جلب کرده و منجر به حملات گسترده سایبری به این حوزه شده است.

لازم به ذکر است، بعد از گزارش این بات نت جدید و احتمال آلودگی میلیون‌ها سیستم در سراسر جهان، پیش‌بینی می‌شود، حملات دی داس این بات بزرگ‌ترین حمله سایبری تا زمان حال باشد. به دلیل وجود دستگاه‌های بسیار زیاد مبتنی بر پردازنده‌های ARC ، هکرهای می‌توانند با سوءاستفاده از بدافزار مذکور و نفوذ به سیستم‌هایی با امنیت پایین کنترل کامل آن‌ها را به دست گیرند.