چگونه برای امنیت بیشتر در ویندوز ۱۰ چند حساب‌ کاربری متفاوت ایجاد کنیم؟

0
831

محققان امنیتی همیشه به کاربران اینترنت توصیه می‌کنند از حساب کاربری مهمان برای ورود به ویندوز استفاده کنند. این کار برای جلوگیری از آلودگی‌های باج افزاری و بسیاری از مشکلات امنیتی بسیار مفید خواهد بود.

همچنین گاهی از یک سیستم چندین نفر استفاده کنند که به دلایل امنیتی و غیره، نیاز به محیطی مجزا خواهند داشت. در این حالت ویندوز ۱۰ امکانی فراهم کرده است که از طریق آن می‌توان یک حساب کاربری کاملاً مجزا برای هر کاربر تعریف کرد. به‌این‌ترتیب هر کاربر دسترسی به فایل‌ها، تنظیمات و اپلیکیشن های مخصوص به خود را دارد.

 اگر شما هم جز کاربرانی هستید که نیاز به چندین حساب کاربری بوده و برای عوض کردن آن‌ها دچار سختی می‌شوید، دستورالعمل زیر را دنبال کنید تا تنها با چند کلیک ساده این کار را به‌راحتی انجام دهید:(مطابق تصاویر)

ساختن حساب کاربری جدید در ویندوز ۱۰

برای درست کردن یک حساب کاربری جدید در ویندوز ۱۰ باید از قسمت Setting، بخش Account را انتخاب کنید.

 

از ستون سمت چپ Family & other people را برگزیده و. در سمت راست در بخش Other people  روی دکمه + در کنار متن Add someone else to this PC کلیک کنید.

صفحه‌ای با عنوان Microsoft account باز می‌شود و از شما درخواست می‌کند شماره تلفن و ایمیل حساب مایکروسافت خود را وارد کنید.

در صورت نداشتن این اطلاعات و این نوع حساب روی گزینه زیر کلیک کنید.

.I don’t have this persons sign-in information

 

بعد از این مرحله از شما درخواست می‌شود یک حساب مایکروسافت بسازید که کمی این کار اذیت کننده ای است. پس بهتر است برای راحتی روی گزینه زیر کلیک کنید.

.Add a user without a Microsoft Account

در انتها شما می‌توانید یک حساب کاربری ویندوز بدون داشتن ایمیل آدرس مایکروسافت داشته باشید.

 مطابق تصویر ابتدا نام، رمز عبور، تکرار رمز عبور و یک نکته نشانه‌دار برای یادآوری رمز عبور وارد کنید.

سپس روی Next کلیک کنید.

حساب کاربری ساخته‌شده و شما می‌توانید به همین ترتیب حساب‌های دیگری بسازید.

فقط باید توجه داشته باشید به‌طور پیش‌فرض این حساب‌های ساخته‌شده هیچ‌گونه دسترسی مدیریتی به ویندوز ۱۰ شما نخواهند داشت. در صورت لزوم می‌توانید تنظیمات آن را تغییر دهید.

 سوییچ بین حساب های کاربری

هر کاربر تازه وارد به ویندوز ۱۰ در اولین لحظه پیش روی خود، با صفحه sign- in مواجه خواهد شد.اما اگر شما قبلاً وارد شدید می‌توانید با فشردن کلید Windows + L روی کیبورد ویندوز ۱۰ خود را قفل کنید.

 سپس با کلیک روی Lock Screen، صفحه sign- in نمایش داده می‌شود.

به‌طور پیش‌فرض ویندوز، کاربری را که بیشترین ورود را دارد، در وسط صفحه و لیست حساب‌های کاربری دیگر را در گوشه سمت چپ نشان می‌دهد.

در لیست، بر روی حساب موردنظر خور کلیک کنید تا روی آن حساب سوییچ شود. به‌طور پیش‌فرض از شما درخواست رمز عبور خواهد شد که این رمز عبور می‌تواند یک تصویر باشد.

اگر کاربری که بیشترین ورود را داشته از تصویر به‌عنوان رمز استفاده کرده باشد، هنگام ورود حساب کاربری وی را انتخاب شده می‌بینید.

در زیر نام حساب کاربری دو لینک وجود دارد: اول برای دسترسی به دیگر گزینه‌های ورود حساب کاربری برای همان کاربر و دوم سوئیچ به کاربر.

روی گزینه Switch user کلیک کنید و بعد از آن فهرستی از تمام کاربرهای ویندوز ۱۰ را مشاهده خواهید کرد. می‌توان روی کاربر دلخواه سوئیچ کرده و رمز عبور درخواستی را وارد کنید.

سوییچ بین دو حساب‌های کاربری از طریق Start Menue

مطابق تصویر روی Start  که نمایانگر لوگوی ویندوز است کلیک کنید تا Start Menue  باز شود.

سپس روی تصویر و یا نشان حساب کاربری موردنظر خود کلیک کنید. تا صفحه ورودی کاربر باز شود. رمز عبور درخواستی را وارد کرده تا حساب باز شود.

همان‌طور که مشاهده کردید  با ساختن حساب های مجزا برای افراد مختلف در یک ویندوز و همچنین جهت کاربردهای مختلف از جمله ورود به اینترنت می‌توانید امنیت فایل‌ها و سیستم خود را بالا ببرید .