سیاست جدید گوگل در حذف افزونه‌های استخراج ارز مجازی

0
352
سیاست جدید گوگل در حذف افزونه‌های استخراج ارز مجازی

به‌تازگی گوگل در تلاش برای جلوگیری از استخراج مخفیانه ارز مجازی با سوء استفاده از سیستم کاربران، سیاستی جدید اتخاذ کرده است. در این سیاست گوگل هر نوع افزونه کروم استخراج‌کننده ارز مجازی را از Web Store حذف خواهد کرد.

در طول ماه‌های گذشته، کاربران کروم شاهد رشد ناگهانی افزونه‌های مخربی بودند که به ظاهر عملکردی مفید دارند. این درحالی است که درون آن‌ها اسکریپت‌های استخراج ارز مجاری تعبیه‌شده و به طور مخفیانه و بدون اطلاع کاربر از منابع سیستم استفاده می‌کنند.

این سوء استفاده‌ها تا حدی است که ماه گذشته آزمایشگاه صلاح هسته‌ای روسیه و هزاران وب سایت دولتی به بدافزارهای استخراج‌کننده ارز مجازی آلوده شدند.

گفتنی است در اصل گوگل تنها به افزونه‌هایی مجوز حضور در Chrome Web Store را می‌دهد که مشخصاً برای استخراج ارز به کار میروند و به طور واضح کاربر را از نحوه کار و مدل درآمدی آگاه می‌کنند. در صورتی که مشخص شود یک افزونه به طور پنهانی از منابع سیستم کاربر سوء استفاده می‌کند، سریعاً توسط گوگل بلاک خواهد شد.

با این وجود، به دلیل عدم موفقیت ۹۰ درصد از افزونه‌های استخراج مجازی در مطابقت باسیاست جدید گوگل، این شرکت تصمیم گرفته است تمام افزونه‌های مرتبط با این موضوع را بلاک کند.

البته لازم به ذکر است این ممنوعیت در افزونه‌ها تاثیری بر افزونه‌های مرتبط با بلاک چین و ارز مجازی مانند مرورگر بلاک چین، مدیریت کیف پول مجازی و چک کننده قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

به گفته گوگل این سیاست جدید گامی مثبت در جهت لذت بردن کاربران کروم از مزایای افزونه‌ها بدون نگرانی از وجود خطرات پنهانی در آن‌هاست.

لازم به ذکر است گوگل اولین شرکتی نیست که به دنبال سیاست های مرتبط با ارز مجازی است. توییتر نیز ماه گذشته و فیس بوک نیز در ماه ژانویه از برنامه‌های خود در مقابل جلوگیری از تبلیغات مرتبط با استخراج ارز مجازی خبر دادند.