معرفی محقق جرم‌شناسی رایانه‌ای

0
714

«محققین جرم‌شناسی رایانه‌ای» یا «Computer Forensics Investigator» افراد متخصصی هستند که در سازمان‌های قانونی به کشف مجرمین سایبری کمک می‌کنند. این افراد در بازیابی اطلاعات از کامپیوترها و دیگر دستگاه‌های ذخیره داده، نقش مهمی دارند. آن‌ها با بازیابی و بررسی داده‌ها از کامپیوتر و دیگر تجهیزات ذخیره الکترونیکی به دنبال ارائه سرنخ و شواهد کافی، ادله لازم را برای محکوم کردن مجرمان سایبری فراهم می‌آورند.
همچنین این افراد هنگامی‌که تجهیزات آسیب می‌بینند، باید با جداسازی قطعات و بازسازی سیستم، اطلاعات ازدست‌رفته را بازیابی کنند. یک محقق باید به دنبال بازیابی داده‌ها، گزارشی فنی از جزییات و چگونگی کشف شواهد و تمام مراحل فرایند بازیابی اطلاعات فراهم کند.
محققین جرم‌شناسی رایانه‌ای، تقریباً تمام‌وقت خود را در شرکت یا محیط آزمایشگاه دیجیتالی با کامپیوتر می‌گذرانند و ازآنجاکه سازمان‌های قانونی، اطلاعات مرتبط با جرائم سایبری را سریعاً لازم دارند، می‌تواند کمی استرس‌زا باشد. این افراد به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار هستند و با توجه به ماهیت مستقل کارشان باید توانایی برقراری ارتباط با اعضای گروه تحقیقاتی را داشته باشند.

مراحل شغلی

گام اول: کسب مدرک
فرد علاقه‌مند به حرفه جرم‌شناسی رایانه‌ای برای ورود به این حرفه حداقل به یک مدرک کارشناسی مرتبط از دانشگاه، نیاز دارد. داشتن مدارک مرتبط با جرم‌شناسی رایانه‌ای مهارت شخص را در حوزه تحقیقاتی این رشته بالا می‌برد. دانش جویان در دوره کارشناسی می‌توانند با فناوری‌های جدید و فن‌های مورداستفاده در صنایع آشنا شوند. همچنین دوره‌های بالاتر مانند ارشد نیز می‌توانند دانشجو را برای شروع این حرفه تا حد زیادی آماده کند.

گام دوم: دریافت گواهی‌نامه
انواع مختلفی از گواهی‌نامه‌ها برای یک محقق جرم‌شناسی رایانه‌ای وجود دارد. برای مثال: گواهی‌نامه جرم‌شناسی رایانه‌ای یا  (Certified Forensics Computer Examiner (CFCE که از مؤسساتی مانند انجمن بین‌المللی متخصصان تحقیقاتی کامپیوتری (IACIS) قابل دریافت است. همچنین گواهی EnCase Certified Examiner قابل دریافت از شرکت Guidance Software نیز نمونه‌ای از گواهینامه‌های معتبر در این حرفه است.
نکته:
یک محقق جرم‌شناس رایانه‌ای علاوه بر مدارک معتبر در این زمینه نیازمند مجوز تحقیقات است که در بعضی از کشورها یک مجوز خصوصی لازم است. الزامات مرتبط با اخذ این مجوز در هر کشوری متفاوت است.

مرحله سوم: پیدا کردن شغل
یک محقق جرم‌شناسی رایانه‌ای می‌تواند در تمام سطوح سازمان‌های اجرای قانون استخدام شود. البته در سازمان‌های کوچک مانند ادارات پلیس، فرصت‌های شغلی زیادی برای این پست موجود نیست. اکثراً سازمان‌های بزرگ مانند دفاتر امنیت داخلی، آژانس‌های امنیت ملی مثل NSA و FBI نیاز رو به رشدی برای این حرفه وجود دارد.

مرحله ۴: پیشرفت در این حرفه با کسب تجربه
یک محقق جرم‌شناس کامپیوتری با داشتن چندین سال تجربه در این زمینه می‌تواند به یک محقق ارشد تبدیل شود و همچنین در این زمینه می‌تواند سازمان مشاوره خصوصی نیز راه‌اندازی کند.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت یک محقق جرم‌شناسی رایانه‌ای متخصص با داشتن مدرک کارشناسی مرتبط و گواهینامه معتبر، می‌تواند با سازمان‌های بزرگ در جهت مبارزه با جرائم سایبری همکاری کند و سالیانه حدود ۶۸۰۰۰ دلار درآمد داشته باشد.