واحد پول رمزنگاری شده zcash، فرصتی جدید برای مجرمان سایبری

0
1499

Zcash یا ZEC واحد پول رمزنگاری‌شده جدیدی است که در اکتبر سال جاری باهدف ایجاد تراکنش‌های ناشناس ارائه‌شده است. در حال حاضر این واحد پول علاقه افراد زیادی ازجمله سرمایه‌گذاران، مجرمان سایبری و ماینرها را به خود جلب کرده است.
گفتنی است در ساعات اولیه ارائه به دلیل تقاضای بالا، ارزش واحد پولی ZEC به ۳۰۰۰۰$ رسید اما با برگشتن شرایط به حالت عادی ارزش آن به ZCE/BTC 0.07-0.01، حدود ۷۰ دلار کاهش پیداکرده است.
به گزارش کارشناسان کسپرسکای، در حال حاضر بهترین فرصت برای مجرمان سایبری جهت ایجاد بات نت برای استخراج فراهم‌شده است، زیرا علا رقم کاهش ارزش ZEC، هنوز استخراج ZEC در مقایسه با همه پول‌های رمزنگاری‌شده دیگر، سودآورتر است. محققین معتقدند به‌طور میانگین هر کامپیوتر قادر به استخراج حدود ۲۰ هش در ثانیه است. یک بات نت با هزار کامپیوتر می‌تواند حدود ۲۰ هزار هش در ثانیه استخراج کند که با قیمت فعلی ZEC در ماه حدود ۶.۲۰۰$ سود خالص به دست می‌آید.
در همین راستا محققین کسپرسکای متوجه شدند مجرمین سایبری در حال توزیع ماینرهای Zcash از طریق تورنت هستند و توانسته‌اند چندین وب‌سایت توزیع‌کننده برنامه‌های استخراج را شناسایی کنند.
همچنین تا زمان انتشار این گزارش حدود ۱۰۰۰ کاربر توسط محققان کسپر شناسایی‌شده‌اند که روی کامپیوتر آن‌ها ماینرهای Zcash با اسم‌های متفاوت نصب و آلوده‌شده‌اند.
گفتنی است نصب این ماینرها بر روی سیستم کاربر منجر به مصرف برق بسیار بالای آن و همچنین گرفتن عملکرد ۹۰ درصدی Ram می‌شود که این امر عملاً کارکرد سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی را به‌شدت کاهش می‌دهد.
بهتر است برای در امان ماندن از نصب خودکار ماینرها بر روی سیستم از فعال بودن گزینه عدم نصب نرم‌افزار خودکار بر روی سیستم خود مطمئن شوید.